Okul Öncesi 48-60 Aylar Drama Etkinliği- Renkli Şekerler

RENKLİ ŞEKERLER

Etkinlik Çeşidi: Türkçe ve Drama
(Bütünleştirilmiş Bireysel Etkinlik)
Yaş Grubu: 48-60 ay

Kazanımlar ve Göstergeleri

Psiko-motor Alan

Kazanım 1. Yer değiştirme hareketleri yapar.
Göstergeleri: Isınma ve soğuma hareketlerini bir rehber eşliğinde yapar. Yönergeler doğrultusunda yürür. Yönergeler doğrultusunda koşar. Belli bir yükseklikten atlar. Belli bir
yüksekliğe zıplar. Engelin üzerinden atlar. Çift ayak sıçrayarak belirli mesafe ilerler. Belirlenen noktadan çift  ayakla ileriye doğru atlar. Sekerek belli mesafede ilerler. Öne  yuvarlanır.

Bilişsel Alan

Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
Göstergeleri: dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla
açıklar.
Kazanım 3. Algıladıklarını hatırlar.
Göstergeleri: Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler. Hatırladıklarını yeni durumlarda kullanır.

Materyaller: Şeker kostümleri(büyük pembe lolipop, küçük kırmızı benekli sarı topitop, ince ve uzun turuncu yumuyum) kavanoz.
Sözcükler: Şeker, kavanoz, market, benek, kutu
Kavramlar: Büyük- küçük, ileri-geri, hızlı-yavaş, pembe,sarı,turuncu, kırmızı, ince, uzun, erken-geç

Öğrenme Süreci

Eğitimci hikayeye başlamadan önce eğitim ortamını ve materyalleri hazırlar. Daha sonra çocuklara seçtiği hikaye anlatma tekniğine göre hikayeyi anlatır.
Hikayedeki karakterler hakkında konuşarak rol paylaşımını yapar. Hikayedeki karakterleri kimlerin canlandıracağını, seçme yöntemiyle belirler. Seçilen çocukların kostümlerin giymeleri için yardım edilir.

Eğitimci, “Çocuklar size bir hikaye anlatacağım. Hikayeyi sessizce dinleyin. Hikayeyi dinlerken hikayede kimlerin olduğuna, özelliklerine, nasıl hareket ettiklerine dikkat edin.” şeklinde açıklama yapar.
Eğitimci olayı yavaşça çocuklara anlatırken çocuklar karakterin hareketlerini sırası geldiğince yaparlar

RENKLİ ŞEKERLER HİKAYESİ

Bir markette renkli üç şeker yaşardı. Pembe şekerin adı Lolipop’tu. Çok büyüktü. Çok yavaş yürürdü. Hep geride kalırdı. Sarı şekerin adı Topitop’tu ve küçüktü. Üzerinde kırmızı benekleri vardı. Hızlı yürürdü. Her yere en erken o giderdi. Turuncu şekerin adı Yumuyum’du. İnceydi ve uzundu. Zıplayarak gezerdi. Zıplarken dokunduğu şeyleri düşürürdü.

Günlerden bir gün kutularında uyuyan şekerler uyandılar. Kollarını yanlara açarak gerindiler. Kutularına oturdular. Henüz hiçbir çocuk onları almaya gelmemişti. Markette gezmek için zamanları vardı. Şekerler el ele tutuştular. Ayağa kalktılar. Zıplayarak kutularından çıktılar. Ellerini bıraktılar. Sarı şekerreçel kavanozunun olduğu yere hızlıca yürüdü.

Arkasından turuncu şeker zıplayarak yürüdü. Pembe şeker arkalarından yavaşça yürüdü. Pembe şeker durdu. Arkadaşlarından geride kalmıştı. Onlara yetişemezdi. Sütün yanına yürüdü. Yere yattı. Kıvrılıp uyudu.

Turuncu şeker reçel kavanozuna uzanıp dokundu. Reçel kavanozu yere düştü. Kavanoz pembe şekerin olduğu yere doğru yuvarlandı. Sarı ve turuncu şeker kavanozun arkasından koştu. Kavanoz pembe şekerin önünde durdu.

Pembe şeker uyandı. Ayağa kalktı. Sarı şeker hızlıca yürüyerek pembe şekerin yanına geldi. Turuncu şeker de zıplayarak pembe şekerin yanına geldi. Şekerler kavanozu yuvarlayarak yerine götürdü.

Markete gelen çocukların sesleri geliyordu. Yerlerine gitmeleri gerekiyordu. Kutularına doğru yürüdüler. El ele tutuştular. Kutularına zıpladılar. Ellerini bıraktılar. Kutularına oturdular. Renkli şeker isteyen çocukları istediler.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Çocuk açısından;
-Çocuk rolünü benimseyebildi mi?
-Tüm çocuklar katıldı mı?
Öğretmen açısından;
-Öğretmen etkili bir şekilde dramayı uygulayabildi mi?
-Çocuklara iyi bir lider olabildi mi?
Program açısından;
-Kazanım ve göstergeler etkinliğe uygun mu?

DEĞERLENDİRME

  • Hikayede kimler vardı?
  • İsimleri nelerdi?
  • Hangi özellikleri vardı?
  • Nasıl hareket ediyorlardı?
  • Siz kim olmak isterdiniz? Neden?
  • Siz şeker olsaydınız arkadaşlarınızla neler yapmak isterdiniz?

ÖNERİLER

Farklı renkte şekerler eklenebilir.
Büyük grup draması halinde oynanabilir.
Market sahibi, çocuklar vb. gibi roller eklenerek drama çeşitlendirilebilir.
Farklı fiziksel yönergeler eklenebilir.

UYARLAMA

Bedensel yetersizliği olan öğrenci varsa ona market sahibi, çocuk
rolleri verilerek kendini yetersiz hissetmemesine neden
olmayacak şekilde dramaya uyarlanabilir.

Okul Öncesi Eğitimi 48– 60 Aylar Drama Etkinliği olan Renkli Şekerler’i buradan PDF formatında indirebilir ve uygulayabilirsiniz.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.